Ponad 5 milionów Polaków deklaruje, że bierze udział w grach bukmacherskich. W tej grupie aż 10 procent stanowią kobiety. Kim są gracze, ile wart jest rynek i jak rozpoznać, czy bukmacher jest legalny? Przeczytaj 5 zaskakujących faktów na temat tej formy rozrywki.

5 zaskakujących faktów o zakładach bukmacherskich
5 zaskakujących faktów o zakładach bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie warte więcej niż zdrowa żywność

Polacy coraz chętniej uczestniczą w zakładach bukmacherskich, o czym świadczy stale rosnąca wartość rynku, wycenianego obecnie na 6,2 mld złotych. To prawie 6 razy więcej niż wartość rynku zdrowej żywności (1,1 mld złotych). Branża bukmacherska przewyższa swoją wartością również rynek odzieży sportowej (5 mld zł), a nawet rynek kawy (5,3 mld zł). Za sukces biznesu bukmacherskiego w dużym stopniu odpowiadają zakłady LIVE, które w większości firm przynoszą 80% codziennego przychodu. 

Typerzy – jest ich więcej niż wegetarian!

W parze ze wzrostem wartości rynku podąża coraz większy odsetek osób biorących udziałach w zakładach. W naszym kraju obecnie deklaruje to już 13% badanych, czyli ok. 5 mln osób. Dla porównania, popularną dietę wegetariańską stosuje… tylko 3,7% Polaków. Według prognoz BETFAN, w najbliższych latach liczba graczy będzie sukcesywnie rosnąć, czemu sprzyjać może naturalny przepływ z ponad 12 milionowej grupy graczy gier online. Dzięki temu, już w 2023 roku wartość rynku w Polsce może przekroczyć 10 mld złotych. Kim w takim razie jest typowy gracz? – Z naszych analiz wynika, że grupą najbardziej zainteresowaną typowaniem są młodzi, wykształceni i dobrze zarabiający mężczyźni. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zakłady stały się nowoczesną odpowiedzią na gry liczbowe , które już lata temu pokochali nasi rodacy. W Lotto gra przecież 50% Polaków! Trzeba przyznać, że jako naród mamy zacięcie do gier – komentuje Jakub Świsłowski, Dyrektor Marketingu w BETFAN.

Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Licencjonowana gra to podstawa. Legalni bukmacherzy w Polsce

Zanim wybierzemy zakład bukmacherski, w pierwszej kolejności warto zweryfikować jego legalność. Za grę u nielegalnych bukmacherów nieroztropnym graczom grozi bowiem kara pieniężna w wysokości całej wygranej, a nawet kara grzywny, która może sięgnąć 120 stawek dziennych. Obecnie w ogromnej grupie polskojęzycznych bukmacherów tylko 17 firm posiada licencję Ministerstwa Finansów, dzięki której oferowane usługi są w pełni legalne dla osób mieszkających w Polsce. Przed postawieniem pierwszego zakładu warto zapoznać się z historią spółki i upewnić czy mamy do czynienia z podmiotem, który gra „czysto”.

Zakłady nie tylko sportowe – legalne karty, wirtualne dyscypliny i inne!

Świat i otaczające nas trendy zmieniają się błyskawicznie, a wraz z nimi zmienia się także oblicze zakładów bukmacherskich, które stają się masową formą rozrywki. Z roku na rok coraz więcej osób dołącza do zabawy, a dzięki temu już teraz można założyć się nie tylko o wynik meczu, a dosłownie o wszystko: frekwencję wyborczą, imię dziecka celebrytów, a nawet o to, jaka pogoda za tydzień będzie w naszym mieście. 

W Polsce popularne są również ostatnio produkcje jak STS legalne karty, gdzie można zagrać na pieniądze w pokera, wojnę czy bakarata!

Cashout i podatek, czyli o czym warto pamiętać

Kod promocyjny do Betfan
Kod promocyjny do Betfan

Bez ryzyka nie ma zabawy i to właśnie ryzyko, zdaniem wielu typerów, nadaje grze niepowtarzalnego charakteru. Jednak zakłady bukmacherskie są podobne do ubezpieczeń – tutaj też samemu zarządza się ryzykiem. Warto mieć świadomość, że część zakładów oferuje opcje cashout, dzięki której w trakcie trwania zakładu można rozmyślić się i wypłacić zainwestowane pieniądze. To pozwala rozsądnie zarządzać ryzykiem i grać na własnych zasadach, jednocześnie minimalizując szanse niepowodzeń i skupiając się na samej zabawie. Należy również pamiętać, że statystycznie szansa na wygraną u bukmachera jest znacznie większa niż w popularnych grach losowych czy „zdrapkach”, w które od wielu lat grają miliony Polaków.

Gracze powinni także pamiętać, że w momencie obstawienia zakładu u legalnego bukmachera od każdej stawki odprowadzone zostaje 12% podatku od gier. Taki obowiązek wynika z ustawy o grach hazardowych. W branży są jednak bukmacherzy, którzy w całości biorą podatek na siebie. Obstawianie bez podatku dostępne jest u nas, na przykład, na stronie www.Betfan.pl.


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

Poprzedni artykułWygrywasz i dostajesz dodatkowe 50 PLN bonusu od STS
Następny artykułBez ryzyka do 40 PLN na tenis u bukmachera Betclic
Obstawianie to moja pasja, a nie sposób na życie. W wolnych chwilach lubię oglądać mecze i szukać ciekawych promocji bukmacherskich. O tych najlepszych piszę na łamach swojego blogu!